SŁOWO KS. PROBOSZCZA NA UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO

Do moich Kochanych Parafian do modlących się na Żegrzu w naszej świątyni

W czasie Wielkiego Postu, w czasie gdy szaleje koronawirus, gdy tylu z nas boi sie o swoje życie, Kościół- nasza Matka przypomina mi wydarzenie z historii – przypomina mi Zwiastowanie.

Św. Paweł napisze, że gdy nadeszła „pełnia czasów” Bóg posyła Anioła do małej miejscowości Nazaret w Palestynie. Posyła do dziewczyny imieniem Maryja. Wysłaniec Boży mówi do Niej słowa, które zdumiewają; nazywa Ją Łaski pełną, że Pan jest z Nią, że jest Błogosławioną między niewiastami. Pismo św. jest oszczędne w pochwałach wobec ludzi. To do Niej mówi takie niezwykłe Słowa. Nikt inny takich nie usłyszy. Bóg mówi do Niej” oto poczniesz i porodzisz Syna, będzie Synem Bożym” jak to sie stanie. Słyszy odpowiedz- Duch św. zstąpi na Ciebie. Trzy pierwsze witraże w naszej świątyni opowiadają właśnie tę scenę. Jaka jest odpowiedz Maryi -oto Ja Służebnica pańska, niech Mi sie stanie wg Twego Słowa- Maryja inaczej jak Ewa z Raju, słucha Boga, wie, że Syn Boży, którego zapowiadali prorocy, za Którym tęskniła ludzkość będzie naszą szansą, będzie naszym Nauczycielem, Przewodnikiem- Jezus gdy już będzie nauczał powie; Ja Jestem, Drogą, Prawdą, Życiem, kto idzie za Mną nie błądzi- „gdy nadeszła pełnia czasów” chociaż Naród Wybrany był w politycznej niewoli, Rzymianie prowadzili wojny, pojawiały się choroby, to Bóg jest władcą świata, On realizuje Plany Zbawienia człowieka. My po grzechu pierworodnym, mamy w sobie tyle egoizmu, myślimy często w kategoriach- żeby mi było dobrze- potrafimy wiele zniszczyć, pokręcić ,zło traktować jak dobro. Potem pytamy sie jak dzieci dlaczego nas to spotyka, dlaczego kara, takie kłopoty, dlaczego to mi się nie udało, dlaczego moje dzieci żyją tak jakby nie miały Ojca, jakby Matka była z innej planety, jakby ta nasza rodzina była na niby.!!

  W pobliżu pięknego miasteczka Koźmin jest mała miejscowość Serafinów. W tej miejscowości  300 lat temu zbudowano jako wotum, jako prośbę piękny kościółek   św. Rozalii. Wtedy 300 lat temu szalała straszna choroba cholera. Ludzie z okolic modlili się i przez św. Rozalię prosili Boga o ustanie epidemii. Kroniki piszą, że modlitwa była skuteczna, zaraza ustała a na pamiątkę tamtej epidemii co roku do św. Rozalii zdążają pielgrzymki z okolicznych miejscowości. Ludzie sobie wtedy wyjaśniali, że przyczyną zarazy było pijaństwo w rodzinach, tragedia wielu dzieci, kobiet. Byli przekonani, że złe życie, że obrażanie Boga, Który dał człowiekowi rozum i wolną wolę jest do czasu, że w jakimś momencie Bóg mówi dosyć. Bóg poprzez znaki do myślącego człowieka daje przekaz; tu na ziemi nie będzie raju, tu jest czas pracy, zmagania się, życie wg Przykazań, czas wspierania się, wychowywania dzieci, nie hodowania, czas szacunku do starszych, czas tworzenia dobrych bożych małżeństw, rodzin też czas troski o przyrodę. Czy mogę zająć miejsce Boga ?  Czy człowiek może zająć miejsce Boga ? wiemy, że to niemożliwe ale przez jakiś czas może mi się tak wydawać, mogę udawać, grać na scenie bez fundamentów.

   Na ten czas niepokoju przychodzi do nas piękna Ewangelia- Dobra Nowina o nadziei, o ważności każdego z nas – bo za 9 miesięcy będzie Boże Narodzenie. Przypominamy sobie, że Jezus jest dla mnie, że mnie kocha, że Mu na mnie zależy. Bóg przecież dużo mi dał, dużo we mnie zainwestował i chce aby moje życie miało sens aby było czasem uczenia się ale też dawania siebie innym. Dziś Maryja uczy nas życia- mówi „oto Ja Służebnica Pańska, niech mi sie stanie wg Słowa Twego” Mówi nam nie bójcie się ale staramy się być odpowiedzialni, staramy się aby to był czas modlitwy, domowych rekolekcji, wzajemnej życzliwości. Mam też oczy otwarte może sąsiedzi potrzebują pomocy. Może rodzice czekają na mnie na moją pomoc. Warto też dzwonić do znajomych aby się wspierać- pamiętajmy o codziennej modlitwie, rodzice dużo rozmawiamy z dziećmi, małżonkowie dużo rozmawiajmy ze sobą, samotni wspieramy modlitwą.  Wasz ks. proboszcz ks. Henryk