Przejdź do treści

Rodzice Pomocników Matki Kościoła

logoPMKGrupa Rodziców P.M.K parafii pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi na poznańskim Żegrzu działa od1990 roku skupiając ok. 30 osób. Początkowo grupa ta wspomagała w rozmaity sposób parafialne duszpasterstwo dla młodzieży, starającej sie kierować zasadami Ruchu Pomocników Matki Kościoła – Ruchu, któremu dał początek śp. Kardynał Stefan Wyszyński. Aktywność grupy wewnatrz parafii doprowadziła wkrótce do ścisłej współpracy z Archidiecezjalnym Duszpasterstwem P.M.K.-współpracy, która trwa do dzisiaj.

Mówiąc o aktywności grupy wewnątrz parafii i w diecezji należy zwrócić uwagę na :

1.organizowanie (nieprzerwanie od 1990 roku) wespół z Diecezjalnym Duszpasterstwem P.M.K wakacyjnych turnusów rekolekcyjno – wypoczynkowych dla dzieci, młodzieży i rodzin – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich, rozbitych i patologicznych ( w 1997 roku zorganizowano 21 turnusów, w 2001- 10 turnusów);

2.zorganizowanie Domu Rekolekcyjno- Wypoczykowego P.M.K. w Czmońcu k. Kórnika remont i adaptacja starego, nieczynnego od lat Wiejskiego Domu Kultury w Czmońcu);

3.odpowiedzialność za stałą formację (wychowanie) dzieci i młodzieży mającej styczność z Duszpasterstwem P.M.K.;

4.stałą opiekę nad rodziną wielodzietną mieszkającą na osiedlu Stare Żegrze w Poznaniu piątka dzieci wychowująca się bez matki, ojciec rencista z lekkim upośledzeniem umysłowym);

5.zaangażowanie grupy w rozmaite parafialne i nie tylko parafialne inicjatywy, których celem jest pomoc dla osób chorych czy żyjących w ubóstwie (np.pomoc w sfinansowaniu operacji oka 16-letniej Alicji, czy wspomaganie Poznańskiego Hospicjum dla dzieci).

Generalnie, aktywność grupy wyraża się, poza bardzo ważnądla jej członków płaszczyzną duchową i wychowawczą, w zaangażowaniu na rzecz pozyskania środków materialnych, pomocnych w prowadzeniu wyżej wymienionej działalności. Członkowie grupy organizują więc zbiórki publiczne, tzw. bale charytatywne, loterie fantowe itp., lub pozyskują sponsorów, by tych środków nie brakowało. Często też angażują w pracy własne ręce i własne środki finansowe, co było szczególnie widoczne, przy okazji remontu i adaptacji Domu w Czmońcu.

Grupa działa już wiele lat, działa z niejakim sukcesem i satysfakcją. Tym niemniej, doświadczenie minionych lat uczy, że grupa mogłaby być znacznie bardziej skuteczna w swym działaniu i mogłaby pomagac potrzebującym w znacznie większym zakresie jeśliby miała osobowość prawną, dzięki której znacznie łatwiej i znacznie skuteczniej można dzisiaj funkcjonować. Stąd też pomysł by powołać do istnienia fundację. Fundacja SOLI DEO, która powstała w 2002 roku, oficjalnie (w sensie prawnym) reprezentuje grupę i występuje w jej imieniu.

Powyższy opis naszej działalności, proszę trakować jako zachętę do współpracy z nami. Każdy, nawet najdrobniejszy przejaw życzliwego zainterasowania dla dzieła, któremu poświęcamy nasz czas i siły, będzie przez nas z wielką radością przyjety, a Człowiek o Dobrym Sercu zawsze może liczyć na naszą szczerą przyjaźń i gorącą, wdzięczną modlitwę obdarowanych.