Grupa Pomocników Matki Kościoła
Pomocnicy Matki Kościoła (PMK) to ruch kościelny założony w 1969 roku przez bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Pomocnikiem jest człowiek, który oddaje się Matce Bożej w niewolę za wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Oprócz tego Pomocnik naśladuje Maryję w Jej cnotach i stara się – modlitwą i czynem – wspomagać swoich duszpasterzy i wszystkich, którzy duchowego oraz materialnego wsparcia potrzebują.
Nasza wspólnota działa w parafii od 1990 r. Początkowo grupa ta wspomagała w rozmaity sposób parafialne duszpasterstwo dla dzieci i młodzieży. Z biegiem czasu aktywność grupy doprowadziła do ścisłej współpracy z Archidiecezjalnym Duszpasterstwem PMK – współpracy trwającej do dziś.
Grupa działała z niejakim sukcesem i satysfakcją. Tym niemniej, doświadczenie mijających lat wskazało, że Pomocnicy mogliby być znacznie bardziej skuteczni w swej aktywności i mogliby pomagać potrzebującym w znacznie większym zakresie, jeśliby mieli osobowość prawną, dzięki której znacznie łatwiej mogliby funkcjonować. Stąd też pojawił się pomysł, by powołać do istnienia fundację. Powstała ona w 2002 roku pod nazwą : „SOLI DEO – fundacja na rzecz pomocy Rodzicom i Dzieciom”.
Mówiąc o aktywności grupy PMK i Fundacji SOLI DEO w parafii (a także w diecezji) należałoby zwrócić uwagę na dwie dziedziny działalności:
Działalność charytatywna
W ramach tej działalności Pomocnicy
- sprawowali stałą opiekę nad rodziną wielodzietną, mieszkającą na osiedlu Stare Żegrze (kilkoro dzieci wychowujących się bez matki; ojciec rencista);
- wspierali ubogie rodziny z terenów wiejskich (przekazywanie odzieży, mebli, sprzętu komputerowego);
- angażują się w rozmaite parafialne i nie tylko parafialne inicjatywy, których celem była/jest pomoc dla osób chorych czy żyjących w ubóstwie (np. pomoc w sfinansowaniu operacji oka dziewczyny z PMK, czy wspomaganie Poznańskiego Hospicjum dla dzieci);
- wspierają rodziny zastępcze (np. pomoc w remoncie domu);
- pomagają rodzicom chorych dzieci (współudział w kosztach rehabilitacji i zakupie leków);
- wspierają misje katolickie i poszkodowanych wojną na Ukrainie (współpraca z fundacją „Redemptoris Missio”).
Działalność duszpasterska (formacyjna)
W ramach tej działalności Pomocnicy
- zorganizowali Dom Rekolekcyjno – Wypoczynkowy PMK w Czmońcu k. Kórnika (remont i adaptacja starego, nieczynnego od lat Wiejskiego Domu Kultury w Czmońcu);
- organizują (nieprzerwanie od 1990 roku) z Diecezjalnym Duszpasterstwem PMK wakacyjne turnusy rekolekcyjno-wypoczynkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
- czują się odpowiedzialni za stałą formację (wychowanie) dzieci i młodzieży mających styczność z Duszpasterstwem PMK (spotkania i skupienia dla animatorów PMK; opracowywanie i wydawanie materiałów formacyjnych);
- sprawują stałą opiekę nad kościołem p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ludomach k. Obornik Wlkp. – tzw. kościołem Pomocników;
- współorganizują – przy kościele Pomocników w Ludomach – Centrum Duchowości Pomocników Matki Kościoła (miejsce spotkań i modlitwy).
- trwają w dziękczynieniu wobec Pana Boga i Matki Najświętszej, ponieważ – choć są maleńkim duszpasterstwem i po ludzku sądząc niewielkie mają możliwości – udało im się dokonać (Czmoniec, Ludomy itd.) wielu niezwykłych rzeczy, co postrzegają jako jawny przejaw obecności Bożego błogosławieństwa i wsparcia Matki Bożej.
We wspólnocie PMK bardzo dbamy o relacje rodzinne. Interesujemy się sobą nawzajem: cieszymy się z cieszącymi, płaczemy z płaczącymi. Zabiegamy o to, by nie tylko się znać, ale przede wszystkim się przyjaźnić.
Grupa żegrzańska liczy ok. 40 osób. Spotykamy się dwa razy w miesiącu. Pierwsze spotkanie (w drugi czwartek miesiąca, o godz. 19.30) gromadzi Pomocników na Eucharystii. Drugie spotkanie (w czwarty czwartek, o godz. 19.30) stanowi spotkanie formacyjne, czyli katecheza, która przez cały rok poświęcona jest jednemu tematowi.
Oprócz tego grupa PMK spotyka się na wspólnotowych dniach skupienia – zazwyczaj w Adwencie i Wielkim Poście – a latem wyjeżdżamy na tygodniowe rekolekcje, które są zwieńczeniem całorocznej formacji.
Zachęcamy, by do nas dołączyć. Formacja pod opieką Matki Bożej naprawdę jest owocna, a przy tym pożyteczna dla naszej parafii.
Szefowa Grupy: Grażyna Zagórska; e-mail: dziecimgz@gmail.com;