ZAKON RYCERZY KOLUMBA
Idea i cele ruchu + rys historyczny:
W podziemiach parafialnego kościółka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut, wczesną wiosną 1882 roku, niewielka grupka mężczyzn pod przewodnictwem skromnego wikariusza założyła Zakon Rycerzy Kolumba. Ks. Michael J. McGivney był świadom poważnych problemów, z jakimi borykali się zarówno katolicy, jak i sam Kościół w drugiej połowie XIX wieku: antykatolicyzm; uprzedzenia etniczne; niesprawiedliwe warunki pracy; pauperyzacja, wykorzenienie katolików – głównie pochodzenia irlandzkiego – ze swoich dotychczasowych środowisk oraz – z uwagi na warunki, w których przyszło im pracować – częsta utrata żywiciela rodziny.
Aby rozwiązać te problemy Ks. McGivney opracował koncepcję świeckiego zakonu katolickich mężczyzn, którzy połączyliby wysiłki w celu:
- świadczenia wzajemnej pomocy w przypadku choroby lub śmierci, poprzez prosty plan ubezpieczeń, tak, aby żony i dzieci dotkniętych tragedią nie popadały w skrajną nędzę;
- umacniania siebie i innych w Wierze;
- zacieśniania więzi rodzinnych;
- działania jako filar wsparcia dla księży i biskupów;
- służenia Kościołowi i społeczności poprzez pomoc najbardziej potrzebują- cym.
Członkowie zakonu mianowali się Rycerzami Kolumba – słowo „rycerze” miało na celu podkreślenie rycerskich ideałów miłosierdzia i służby, zarówno na rzecz Kościoła jak i państwa.
Postać Kolumba miała przypominać, że katolicy od samego początku byli podstawą rozwoju i rozkwitu Ameryki.
Stan Connecticut oficjalnie zarejestrował Zakon dnia 29 marca 1882 roku. Założyciel Zakonu, Ks. McGivney oraz pierwsi Rycerze marzyli o dniu, w którym każda parafia w Connecticut będzie mogła poszczycić się własną radą Zakonu. Nie przypuszczali nawet, że ich mała grupka rozrośnie się w między-narodową organizację liczącą ponad 1,8 miliona członków w trzynastu tysią-cach rad lokalnych w dwunastu krajach: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Filipinach, w Meksyku, Panamie, Gwatemali, Dominikanie, Bahamach, Kubie, na Litwie, na Ukrainie oraz w Polsce.
Miłosierdzie to najważniejsza zasada Zakonu. Rycerze są naśladowcami Chrystusa oraz ludzi wiary. Jak przypomina nam Św. Jakub: „wiara bez czy-nów martwą jest.” Dlatego też jako Rycerze jesteśmy zaangażowani w działalność charytatywną, starając się ulżyć losowi tych, którzy doświadczyli w życiu mniej szczęścia.
Jedność to druga z zasad charakteryzujących Zakon Rycerzy Kolumba. Założy-ciele Zakonu żyjąc w środowisku, które w otwarty sposób okazywało wrogość katolikom, polegali na sile jedności, pozwalającej im zachować niezachwianą wiarę i walczyli o prawowite miejsce w amerykańskim społeczeństwie. Dzisiaj Zakon wykorzystuje tą siłę, aby wypowiadać się otwarcie w obronie tych wartości moralnych, które wypływają z religii, a które odrzuca współczesna kultura.
Braterstwo to trzecia zasada obowiązująca w Zakonie. W dziewiętnasto-wiecznej Ameryce ubezpieczenie na życie pozostawało poza zasięgiem możliwości finansowych ubogich katolików, zaś opieka społeczna po prostu w tamtych czasach nie istniała. Za pośrednictwem Zakonu Rycerzy Kolumbamężczyźni mogli działać razem jak bracia i wspierać się w czasach niepokoju, choroby i śmierci.
Patriotyzm to zasada Czwartego Stopnia. Dziś Rycerze Czwartego Stopnia w pełnym rynsztunku, stanowiący rozpoznawalną reprezentację Zakonu, służą jako świadkowie oddania Bogu i Ojczyźnie.
Liczba osób
Do Polski Rycerze Kolumba przybyli w 2006 roku, realizując w ten sposób życzenie św. Jana Pawła II, wyrażone w rozmowie z przywódcami Zakonu rok wcześniej. Rycerze Kolumba blisko współpracowali z Papieżem w czasie Jego pontyfikatu, a po Jego śmierci dbają o przekazywanie Jego nauczania i kultywują pamięć o Nim na całym świecie.
Liczba Rycerzy Kolumba w Polsce na dzień dzisiejszy wynosi około 8.000 braci, działających w ponad 180 Radach na terenie Polski.
Rada 17666, działająca w oparciu o naszą Parafię, zrzesza 21 braci, w tym siedmiu z nich, mających najwyższy IV stopień tzw. „patriotyczny”.
Dzień i godzina spotkań
Rycerze Kolumba działający w Radzie nr 17666, erygowanej przy Parafii pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu, mają spotkania, co najmniej jeden raz w miesiącu. Termin spotkania ustalany jest na zebraniu lub podawany przez Wielkiego Rycerza, członkom Rady poprzez aplikację „What’s App” lub drogą SMS-ową. Termin ten wypada najczęściej w trzeciej dekadzie każdego miesiąca, za wyjątkiem miesięcy letnich, które z założenia są przeznaczone na umacnianie więzi rodzinnych.
Jak dołączyć?
Najwyższy Rycerz – Patric Kelly, podczas Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba, która odbyła się w Quebeck w bieżącym roku, podczas swojego wystąpienia, wypowiedział następującą kwestię: „ Mężczyźni, do których powinniśmy dotrzeć, są w kościołach w każdą niedzielę. Są w naszych dzielnicach i miejscach pracy. (…) To my musimy poprosić ich, aby dołączyli do nas”.
Stąd zwracamy się do wszystkich chętnych mężczyzn z naszej parafii, o kontakt. Poniżej podajemy dane kontaktowe.
Kontakt dla zainteresowanych:
E-mail: wr17666@rycerzekolumba.com
Telefon: 601-757-232 – br. Adam (Wielki Rycerz); 732-440-806 – br. Maksymilian (Zastępca Wielkiego Rycerza)
W Internecie:
http://www.facebook.com/rycerzekolumbawpolsce